Kościół św. Katarzyny
Kościół św. Katarzyny jest najstarszym istniejącym kościołem parafialnym w Gdańsku. Jego budowa rozpoczęła się w 1227 r. a w XIV i XV w. kościół został rozbudowany. Budowę kościelnej wieży rozpoczęto ok. 1450 r., podwyższono po usunięciu Krzyżaków z miasta i ostatecznie ukończono w 1634 r. kiedy to wieżę zwieńczono barokowym hełmem wykonanym przez Jakuba van den Blocke. W 1555 r. kościół został przejęty przez protestantów. W 1738 r. na wieży zawieszono carillion.


Kościół Św. Katarzyny na przedwojennych pocztówkach.

Widok kościoła od strony wschodniej.
Widok kościoła od strony zachodniej.
Widok kościoła od strony południowo-zachodniej.
Najbardziej znane ujęcie kościoła z wielkim młynem i domem cechu młynarzy.


Kościół Św. Katarzyny na przedwojennych zdjęciach.Plan kościoła.Wnętrze kościoła ozdobione było wieloma dziełami sztuki sakralnej, znajdował się tam również grób wybitnego astronoma Jana Heweliusa.


Wnętrze kościoła Św. Katarzyny.

Nawa główna kościoła z grupą Ukrzyżowanie z 1510 r.
Wielkie organy.
Małe organy.
Małe organy z obrazem Milwitza "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy".
Ambona z XVII w.
Drewniane baptysterium z 1585 r.3 lipca 1905 r. od uderzenia pioruna zapaliła się wieża kościoła. Płomienie zniszczyły całkowicie hełm autorstwa van den Blocke. Spadające z góry płonące fragmenty spowodowały także podpalenie i częściowe zniszczenie dachu poniżej wieży. W pożarze uległ zniszczeniu carillion, świadkowie zapamiętali wielkie krople roztopionego metalu, nazwane "spiżowymi łzami św. Katarzyny". Część z nich sprzedawano później w ramach zbiórki środków na odbudowę zniszczonego hełmu. Temu samemu celowi służyła również sprzedaż fotografii i pocztówek przedstawiających pożar.
Wieżę odbudowano i w 1910 r. zainstalowano nowy carillion, który w 1942 r. został zarekwirowany i przetopiony.


W marcu 1945 roku świątynia została doszczętnie zniszczona. Już po tzw. "wyzwoleniu" oddział żołnierzy z kanistrami z benzyną podpalił kościół zabijając broniącego świątyni pastora Friedricha Reimera.
22 maja 2006 roku wybuchł pożar, który zniszczył cały dach kościoła i uszkodził wieżę.
Na podstawie m.in. "Danzig und seine Bauten", "Die Kirchen der Diözese Danzig" i "Das heutige Danzig"