Dom zdrojowy w Sopocie
Pierwszy dom zdrojowy został wybudowany staraniem Jeana Georga Haffnera w 1824 r. Był to niewielki, parterowy budynek ustawiony prostopadle do linii brzegowej. W 1837 r. dobudowano do niego piętro.


Pierwszy Kurhaus na grafice z 1820 r. i na litografii Friedricha Bilsa z 1839 r.Pierwszy Kurhaus na zdjęciach z 1878 r.Jesienią 1879 r. rozpoczęto budowę drugiego, większego domu zdrojowego. Oddany do użytku w 1881 r. budynek z muru pruskiego wypełnionego cegłą charakteryzował się dużą ilością rzeźbionych drewnianych zdobień. Usytuowano go przy Nordstrasse (ul. Powstańców Warszawy), a pomiędzy budynkiem i plażą urządzono park zdrojowy z fontanną.


Drugi Kurhaus na zdjęciach i pocztówkach.Prace rozbiórkowe drugiego Kurhausu w 1909 r.We wrześniu 1909 r. rozebrano drugi dom zdrojowy i na jego miejscu postawiono nowy Kurhaus zaprojektowany przez profesora gdańskiej Technische Hochschule Karla Webera przy współudziale budowniczego miejskiego Paula Puchmüllera i znanego architekta Adolfa Bielefeldta. Uroczyste otwarcie nowego domu zdrojowego miało miejsce 16 czerwca 1910 r. W jego wnętrzach urządzono kawiarnie, restauracje i sale balowe, organizowano tam wiele imprez, m.in. Międzynarodowy Turniej Taneczny. Sala Wielka miała powierzchnię 500 metrów kwadratowych, a Sala Mała 240 metrów kwadratowych. Przy domu zdrojowym otwarto kasyno, a w budynku obok hotel. W parku zdrojowym urządzano koncerty, pokazy mody oraz inne imprezy na otwartym powietrzu.


Szkice domu zdrojowego.

Widok domu zdrojowego od strony Nordstrasse.
Widok domu zdrojowego od strony morza.
Widok domu zdrojowego od strony zakładu balneologicznego.


Trzeci Kurhaus na zdjęciach.Plan lokalizacji domu zdrojowego.
Plany domu zdrojowego.Wnętrza domu zdrojowego.

Foyer i garderoby.
Foyer i garderoby.
Kawiarnia na parterze.
Restauracja na parterze.
Weranda na piętrze (Geschlossene Halle).
Wielka sala na piętrze (Grosser Saal).
Wielka sala na piętrze (Grosser Saal).
Wielka sala na piętrze (Grosser Saal).
Mała sala na piętrze (Kleiner Saal).
Mała sala na piętrze (Kleiner Saal).
Mała sala na piętrze (Kleiner Saal).
Mała sala na piętrze (Kleiner Saal).
Mała sala na piętrze (Kleiner Saal).
Salon na piętrze (Heren- und Damen-Salon).
Winiarnia (Weinkuppel).
Winiarnia (Weinkuppel).Logierhaus - hotel przy domu zdrojowym.Wejście do parku zdrojowego było płatne, można było wykupić bilet jednorazowy lub kilkudniowy karnet.Reklamy restauracji, kawiarni i hotelu przy domu zdrojowym.W 1945 r. budynek został poważnie zniszczony, przetrwała jedynie rotunda, w której mieściła się winiarnia. Nowy dom zdrojowy wybudowano dopiero 65 lat po zakończeniu wojny.


Projekt nowego domu zdrojowego.