Oliwa - Oliva

Chociaż osadnictwo w rejonie obecnej Oliwy datuje się na okres brązu (900 - 700 p.n.e.) to pierwsza pisemna wzmianka o Oliwie pochodzi z 1186 roku i dotyczy przybycia konwentu cysterskiego do Oliwy z Kołbacza na Pomorzu. Cystersów sprowadził tam Sambor I, a następnie osiedlił nad Potokiem Oliwskim. W kolejnych wiekach wzdłuż potoku powstało wiele młynów i kuźni wodnych. W XIII w. obok klasztoru wybudowano niewielki kościół św. Jakuba. Po najazdach Szwedów w latach 1626 i 1656 i po ich klęsce w bitwie morskiej pod Oliwą, w 1660 roku w klasztorze został podpisany tzw. Pokój Oliwski pomiedzy Polską i Szwecją. Rozbudowa klasztoru i monumentalnej katedry trwała do XVI w. W połowie XVII w. wzdłuż drogi prowadzącej do Wrzeszcza (dzisiejsza ul. Polanki) powstało siedem dworów: I - Montbrilliant, II - Quellbrunn, III - Dwór Schopenhauera, IV - Morgenroth, V - Dwór Angielski, VI - Dwór Reymannów oraz VII - Clemenshof. W 1807 roku Oliwę zajęły wojska napoleońskie, które w klasztorze urządziły lazaret (Cesarz Napoleon nocował w jednym z dworów na Polankach). Oliwa znalazła się w obrębie Wolnego Miasta Gdańska założonego przez Napoleona.

W XIX w. Oliwa stała zyskała miano kurortu, zarówno w mieście, jak i w okolicznych lasach powstały pensjonaty, restauracje, domy zdrojowe oraz sanatoria chętnie odwiedzane przez mieszkańców Gdańska oraz licznych turystów. 

W 1870 r. wybudowano dworzec przy linii kolejowej łączącą Gdańsk z Koszalinem. W 1882 r. na wzgórzu Pachołek (Karlsberg) wybudowano murowaną wieżę widokową, a w 1889 r. wzniesiono pomnik, który poświęcono niemieckiej królowej Luise Auguste Wilhelmine Amalie von Mecklenburg-Strelitz, żonie cesarza Fryderyka III. W 1901 r. Oliwę z Gdańskiem połączyła linia tramwajowa. Początek XX w. to dynamiczny rozwój Oliwy i gwałtowny przyrost ilości mieszkańców. W 1831 roku Oliwa liczyła około tysiąca mieszkańców, w 1919 roku było ich już jedenaście razy więcej! W 1920 r. wybudowano neogotycki kościół ewangelicki, a dwa lata później w północnej części miasta powstała fabryka Dr. Oetker, a w kolejnych latach w Oliwie wybudowano fabrykę farb i lakierów DAOL oraz fabrykę czekolady OLKA. W 1926 roku Oliwa została przyłączona do Gdańska.

How to set up a free website - Check this